Door Harry Schipper – Elk van onze vijftien Harderwijkse BOA’s moeten voortaan verplicht een fietshelm dragen als ze op de fiets of e-bike surveilleren in Harderwijk.
Ook vier BOA’s in Zeewolde en de zes BOA’s in Ermelo krijgen uit veiligheidsoverwegingen zo’n fietshelmplicht opgelegd. De Arbo-expert van Meerinzicht, waartoe Harderwijk, Ermelo en Zeewolde behoren, kwam eerder dit jaar al tot die conclusie. Hij had daarvoor een uitgebreide risico-inventarisatie en evaluatie gemaakt.De fietshelm-verplichting is opgelegd door burgemeester en wethouders, die vinden dat daarmee de kans op (ernstig) letsel wordt verminderd, zeker wanneer BOA’s na een overtreding of misdaad een achtervolging moeten inzetten
De kans op letsel bij een valpartij bij fietsers is groot. Dat geldt ook voor BOA’s die surveillances uitvoeren per fiets of e-bike. Als ze dan een achtervolging moeten inzetten is een valpartij of botsing met de fiets niet ondenkbaar. Er is daarbij kans op ernstig hoofd- en hersenletsel. Je kunt er – op termijn – zelfs op wachten, stellen de Arbo-experts. Jaarlijks vallen in Nederland 246 doden bij fietsongevallen. Het percentage fietsdoden stijgt jaarlijks met vijf procent.
Surveilleren per fiets moet daarom worden aangemerkt als arbeidsrisico, waarbij de werkgever – in dit geval het gemeentebestuur - beheersmaatregelen moet treffen. Met het instellen van de helmplicht is dat nu gebeurt. De BOA’s krijgen bovendien van gemeentewege gratis een helm verstrekt. De vijftien helmen kosten de gemeente Harderwijk 2500 euro en gaan gemiddeld drie jaar mee. Of korter, bijvoorbeeld wanneer ze beschadigingen oplopen bij een botsing of valpartij.