Gratis alarmfluitje voor als je in een onveilige situatie belandt

Door Harry Schipper – Het is een piepklein fluitje van amper één bij drie centimeter, dat je makkelijk aan je sleutelbos kunt hangen, maar dat wanneer je erop blaast maar liefst 127 decibel aan schril geluid voortbrengt en de hele buurt alarmeert.

Eigenaar en hypotheekadviseur Hans Kraayvanger van De Hypotheekshop aan de Markt deelt de feloranje fluitjes sinds twee weken gratis uit aan iedereen die hem ernaar vraagt

Het fluitje, waarop ook nog eens in morsecode SOS is geprint, lijkt op het eerste gezicht een geinig hebbedingetje, maar er schuilt een bloedserieus verhaal achter. “Ik heb ze speciaal laten maken door iemand met een 3D-printer in Zeewolde, nadat ik hoorde van de moord op het 17-jarige meisje Lisa. Zij werd vorig jaar augustus in de nachtelijke uren van haar fiets gereden in de omgeving van Duivendrecht, waarna ze om het leven werd gebracht. Dat gebeurde op een plek waar weinig mensen kwamen”, vertelt Kraayvanger. Woensdag 11 februari begint de rechtszaak tegen de moordverdachte.

De Hypoteekshop-eigenaar zag net als iedereen dat de moord symbool stond voor een veel groter probleem, namelijk dat vooral vrouwen ’s avonds en ’s nachts niet overal in Nederland meer veilig over straat kunnen. Zo vormde de moord een directe en belangrijke aanleiding voor de landelijke beweging ‘Wij eisen de nacht op’. De boodschap van deze beweging richt zich met name op de veiligheid van vrouwen in de openbare ruimte.

“Ook Harderwijk kent plekken waar vrouwen ’s avonds niet graag alleen over straat gaan, omdat ze zich dan onveilig voelen. Ik weet dat de gemeente bezig is om die plekken in kaart  te brengen en wil dan maatregelen nemen om ze veiliger te maken. Bijvoorbeeld door meer straatverlichting te plaatsen”.

“Ik bedacht dat je met zo’n fluitje bij je van je kunt laten horen, als zich iets voordoet. Het wordt naar mijn idee steeds onveiliger op straat. Ja, je kunt natuurlijk ook altijd een busje pepperspray bij je dragen, maar dan moet je wel tijd genoeg hebben om die uit je tasje te vissen. Bovendien mag het niet eens: dat spul wordt gezien als verboden wapen en mag je niet eens op zak hebben, laat staan gebruiken. Dit fluitje wel”.
Na dit serieuze verhaal breekt bij Hans Kraayvanger meteen ook weer zijn bekende glimlach door. “Ach, toen ik ermee kwam, vond iedereen het wel hartstikke leuk. Ik schreef er iets over in de Whatsapp-groep van ondernemers in de binnenstad en had meteen aanloop. Zeker ook van winkelmedewerksters. Ik neem ze ook mee als ik hier een rondje loop. Dan vragen ze me er om, of ik deel er wat uit. Je kunt er natuurlijk ook andere toepassingen voor bedenken. Diefstal uit je winkel bijvoorbeeld. Met zo’n fluitje trek je meteen aandacht als de dief er vandoor gaat”.

Kraayvanger heeft duizend fluitjes laten maken; een doos vol. “Oranje, omdat dat dé huiskleur is van De Hypotheekshop. Dus niet zozeer omdat de Olympische Spelen zijn begonnen”, lacht hij. “En bewust zonder reclame, want zo is het een veel mooier hebbedingetje”. Vorige week was hij op vliegveld Lelystad, waar iemand een decibelmeter had. “Ik heb toen m’n fluitje even getest. Weet je wat eruit kwam? Maar liefst 127 decibel. Dat is knap wat herrie hoor!”

Hans Kraayvanger de Hypotheekshop Harderwijk
 

De Hypotheekshop Harderwijk

Adresgegevens

Markt 9
3841 CE Harderwijk

Telefoon

T. 0341-411988

Openingstijden

Ma 13.00 - 18.00 uur
Di 9.00 - 18.00 uur
Wo 9.00 - 18.00 uur
Do 9.00 - 18.00 uur
Vr 9.00 - 21.00 uur
Za 11.00 - 15.00 uur
Zo Gesloten
Meer info